Ogrzewanie

W jakiej sytuacji wypożycza się klimatyzatory?

Coraz częściej w naszym klimacie zdarzają się wyjątkowo upalne lata. Często temperatury są tak wysokie, że codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. W takiej sytuacji poprawę komfortu może umożliwić dobry klimatyzator. Czym tak naprawdę jest klimatyzator? Krótko mówiąc jest to urządzenie, które służy do schładzania powietrza. Ale czy opłaca się zainwestować w klimatyzator, jeśli lato trwa tylko kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory mobilne we Wrocławiu.

Klimatyzator- jak działa?

Mimo wszystko, jeśli chodzi o sposób działania klimatyzacji jest to stosunkowo prosty mechanizm. Najprościej mówiąc jest to porównywalne z lodówką-  schemat schładzania powietrza jest podobny. Klimatyzator zbudowany jest z parownika, skraplacza oraz sprężarki. Powietrze, które trafi do środka ochładzane jest w parowniku przez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przekształcone w ciecz. Następnie znów trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowocześniejsze rodzaje klimatyzatorów wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Poza samym ochładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimowe miesiące można odwrócić schemat działania tak, aby powietrze się nagrzewało.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Podczas gdy urządzenie jest wyłączone, system wentylacyjny będzie działać osobno. Połączenie tych dwóch systemów umożliwia dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to opcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez niewystarczającą jakość powietrza. Zainstalowanie w środku klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to praktyczna funkcja zwłaszcza dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie stałej, właściwej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, a także zapobiega powstawaniu grzybów.
  • Jonizowanie powietrza – jest to specjalna funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny urządzenia. Klimatyzator wyposażony w jonizator ma niewątpliwie korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, należy pamiętać aby była ona regularnie serwisowana. Dzięki temu jakość powietrza będzie dobrej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny o wiele dłużej. 

Czy zamontowanie klimatyzacji to dobry pomysł?

Jak większość urządzeń, klimatyzator posiada pewne wady i plusy. Główną jego wadą jest cena samego urządzenia, oraz koszt jego montażu. Montaż klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która wykona to sprawnie i rzetelnie, ale nie jest to oszczędne rozwiązanie. W tym momencie przechodzimy do kolejnej wady, gdyż zakładanie klimatyzacji często wiąże się z kuciem ścian i jest to naprawdę duży remont. Oczywiście jeśli nie posiadamy miejsca na stały montaż, warto pomyśleć nad klimatyzatorem mobilnym. Istnieją firmy posiadające wynajem klimatyzatorów w korzystnych cenach. Co więcej, klimatyzator należy regularnie serwisować i wymieniać filtry. Na pewno klimatyzacja ma wiele plusów. Głównie jest to komfort termiczny w czasie upałów, które zdarzają się coraz częściej. Dzięki temu także sen w wysokich temperaturach będzie bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest poprawa jakości powietrza, co jest istotne szczególnie dla alergików i astmatyków. Wewnętrzne filtry powietrza znacznie polepszają jego czystość. Kolejną korzyścią mającą pozytywny wpływ na domowników jest utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza. korzyści klimatyzacji znacznie przewyższają jego minusy, dlatego warto zdecydować się na to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy wolnej przestrzeni na zainstalowanie klimatyzatora, lub korzystać z jego korzyści jedynie w okresie letnim?

Wypożyczanie klimatyzatorów- kiedy się sprawdzi?

Coraz częściej można spotkać wypożyczalnie klimatyzatorów. Są one bardzo popularne zwłaszcza w dużych miejscowościach jak Warszawa, Bydgoszcz, Wrocław, Łódź. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają miejsca na stały montaż urządzenia. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje urządzenia dla przyjęć weselnych w salach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Bardzo zwiększa to samopoczucie gości w czasie przyjęcia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą się nadawały do ochładzania dużych pomieszczeń. Główną korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że posiada on kółka i z łatwością można go przemieścić. Na pewno wadą takiego urządzenia jest emitowany przez niego dźwięk. Jest on znacznie większy, niż urządzeń zainstalowanych permamentnie. Klimatyzatory mobilne nie są także tak wydajne jak te montowane przez specjalistów. Na pewno przed podjęciem decyzji co do zakupu lub wynajęcia klimatyzatora trzeba rozważyć wszystkie plusy i minusy. Często mimo chęci nie ma po prostu opcji zakupienia stałego klimatyzatora, i wówczas jedyną możliwością, która umożliwi nam mimo wszystko rozkoszować się zdrowszym powietrzem jest jego wypożyczenie. Wynajęcie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Należy jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza jeżli chodzi o biura warto znaleźć model jak najcichszy.

Może spodoba Ci się...