Wykończenie

Nowe mieszkanie? – O tym nie zapomnij montując instalację elektryczną!

Jeżeli osobiście nie zaprojektujemy rozłożenia gniazdek i rozmieszczeniem oświetlenia to deweloper umieści nam ich nieznaczną ilość. Następnie spowoduje to, że w większości pomieszczeń umieścimy conajmniej parę przedłużaczy, których nie uda nam się pochować ewentualnie ładnie zharmonizować z przestrzenią. Dodatkowo zdarza się, że w mieszkaniu może być zwyczajnie ciemno i ciężko będzie nam to załatać większą lampą. O czym powinniśmy więc pamiętać podczas planowania instalacji elektrycznej i czego nie powinno się robić?

Gdzie umieścić gniazdka, aby było praktycznie?

Na tym etapie dobrze mieć już wstępny projekt lokalu. Warto zaplanować gdzie będzie umiejscowione łóżko, sofa, telewizor, ale także szczegółowe umiejscowienie urządzeń kuchennych. W łazience powinniśmy pomyśleć gdzie stanie pralka oraz zlew, żebyśmy byli w stanie spokojnie podłączyć szczoteczkę elektryczną lub suszarkę do włosów. Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę, że gniazdka w takim miejscu powinny być zasłonięte, aby nie mieć styczności z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu miejscach jest bardzo ważna.

Zazwyczaj deweloper sam z siebie nie zaplanuje dużo gniazdek w sypialni więc powinniśmy zaplanować, w którym miejscu stanie łóżko i zaprojektować gniazdka po obu stronach. 

Jednakowa sytuacja będzie w kwestii salonu – jeżeli myślimy aby powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to zaplanujmy zamontowanie gniazdka nie 30cm, a metr nad ziemią, dodatkowo ulokujmy jedno w okolicach kanapy, żeby była możliwość podłączyć stojącą lampę albo ładowarkę do telefonu. Specjaliści z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – biuro projektów elektrycznych stuprocentowo z chęcią pomogą nam przy zaprojektowaniu instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w kuchni – jakich błędów nie popełnić?

Kuchnia jest najcięższym pomieszczeniem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże urządzenia kuchenne jak na przykład lodówka powinny mieć z reguły oddzielne gniazdka. Warto ulokować je w takich miejscach i na takich wysokościach, żeby sprzęty te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i aby nie przejmować się, że kabel jest za krótki.

Oprócz nich w tym pomieszczeniu mamy dużą ilość pozostałych sprzętów. Nawet jeśli wyciskarkę do soku czy mikser mamy możliwość za każdym razem wyłączyć z prądu, to już czajnik lub ekspres do kawy zazwyczaj jest podłączony do prądu zawsze. Jednakowo wygląda kwestia z mikrofalą i okapem. W kuchni warto więc zamontować sporo gniazdek – wspaniale, aby znajdowały się nad blatem, tak aby używanie ich było bardzo wygodne.

Jakich błędów nie popełnić w trakcie planowania oświetlenia?

Źródło światła, które początkowo planuje developer jest również znikome. Jeśli nie nie mamy ochoty na kucie ścian aby samodzielnie zrealizować zmiany w instalacji elektrycznej, powinniśmy z góry obmyślić w jakich miejscach i jak dużo lamp będziemy potrzebować. Jeżeli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest właściwy czas na wcielenia takiej zmiany w planie lokalu. Tak samo w przypadku oświetlenia łazienkowego – deweloper zazwyczaj postawi na jedną lampę nad lustrem, jeśli chcemy dwie, po każdej stronie lustra – warto także ująć to w planie instalacji elektrycznej. Bywa, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – tutaj również nic nie stoi na przeszkodzie aby ulokować dwie lampy – jedną nad miejscem pracy i drugą nad stołem, w jadalni.

Jeśli uda Wam się znaleźć dobrych fachowców to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – takich z pewnością spotkacie w Gdańsku.

Może spodoba Ci się...