Budowa

Kształty schodów – jakie są ich rodzaje, jakie wybrać?

Schody to podstawowy element łączący piętra, stosowane są powszechnie we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie istotne jest to, aby były komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdańsk.

Kształty schodów – podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są dość męczące do pokonywania, zwłaszcza dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują dużo miejsca. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to powszechne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych przez dodanie spocznika. Najczęściej można zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie ważne jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z szybko pokonać.

Schody łamane

Wybór schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika między biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo stylowe, lecz aby były funkcjonalne trzeba pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zajmują dość dużo miejsca, więc rekomendujemy zastosowanie ich w większych pomieszczeniach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej wygodny rodzaj, ale gdy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki konstrukcji opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w każdym miejscu. Następnym ich plusem jest szybkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa schodów – na co się zdecydować?

W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się unosić, a ich plusem jest spora powierzchnia pod biegami którą możemy urządzić na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym pokryte są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały prawidłową szerokość.

Może spodoba Ci się...