Edukacja

Jaką drogę obrać po liceum?

Czas ukończenia szkoły średniej to przed młodzieżą czas decyzji. Jest to decyzja, która może w przyszłości wpływać na resztę życia. Warto zatem wybrać dobrze.

Trzeba poznać różne spojrzenia. Tylko szerokie spojrzenie pozwala na uniknięcie ewentualnych pomyłek.

Kursy zawodowe czy studia? Co wybrać?

Prawdą jest, że człowiek uczy się całe życie. Kończąc szkołę każdy staje przed pytaniem – gdzie i w czym rozwijać się dalej? Na horyzoncie są studia oraz rozwój zawodowy. Żeby dobrze wybrać wiedzieć czego chcemy i co daje nam konkretne wyjście.

Przez lata pokutowało w Polsce przeświadczenie, że ukończenie studiów jest gwarancją dobrych zarobków i prestiżu. Z dystansem patrzono na dostępne w lokalnym centrum szkolenia zawodowego kursy zawodowe w Krakowie. Rzeczywistość jednak obaliła te teorie.

Absolwenci uczelni wyższych często zmuszeni są do zarabiania w sektorach odległych od ich wyuczonych specjalizacji. Prawdą jest, że z osób kończących określony kierunek tylko niewielki odsetek może liczyć na zatrudnienie w zawodzie. Oczywiście, wszystko zależy tu od podejścia studenta – jego zaangażowania, samoświadomości i pomysłu na swój progres.

Na przeciwnym biegunie studiów są różnego typu kursy zawodowe. Centrum szkolenia zawodowego to instytucje, które cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych. Pozwalają nauczyć się konkretnych zdolności, które często są lepiej płatne i dają więcej możliwości.

Kursy zawodowe oferowane przez takie centra mają bardzo szeroki zakres tematyczny. Można wykonać kurs na podesty ruchome, kursy SEP, a także kursy pedagogiczne. Te ostatnie w dalszej kolejności dają prawo uczenia młodszych pokoleń.

Fach w rękach czy wykształcenie – co wybrać?

Kursy zawodowe to świetna opcja dla młodzieży, która chciałaby posiąść wybrany fach. Centrum szkolenia zawodowego daje szansę wyboru jednej z dziesiątek specjalizacji i rozwijania się w wybranym kierunku.

Decydując się na kurs na podesty ruchome, uczeń ma szansę na pracę w wielu sektorach gospodarki. Prace wysokościowe prowadzi się o każdej porze roku, w wielu miejscach. Do ich wykonywania konieczne są specjalne uprawnienia, które można uzyskać kończąc kursy zawodowe. Popyt na tego rodzaju specjalistów również nie maleje.

Kursy SEP też cieszą się popularnością wśród czeladników. Wiedza i doświadczenie w obcowaniu z energią elektryczną – czyli elementem bez wątpienia napędzającym nasz świat – to duża wartość dodana do CV. Zapotrzebowanie na specjalistóww tej branży będzie tylko rósł.

Osoby, które chciałyby przekazywać swoją wiedzę innym, mogą wybrać kursy pedagogiczne. Poznanie metodologii nauczania i ostateczne uzyskanie dyplomu pedagogicznego, powala znaleźć pracę w wielu instytucjach.

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając kurs zawodowy?

Przy podejmowaniu decyzji najważniejsze są indywidualne preferencje i predyspozycje osoby dokonującej wyboru. Zatem kierunek, na który się zdecydujemy powinien pasować do naszego postrzegania świata. Zmuszanie się do czegokolwiek zazwyczaj przynosi odwrotne od porządanych rezultaty.

Przed podjęciem decyzji warto trochę pomyśleć. Dobrym pomysłem jest wizyta w centrum szkolenia zawodowego. Tego typu jednostki, podobnie jak uczelnie wyższe, co jakiś czas organizują dni otwarte, gdzie przedstawiają młodzieży swoją ofertę.

Kursy zawodowe mogą też być początkiem czegoś większego – z pewnością nie warto ich lekceważyć.

Może spodoba Ci się...