Ogród i balkon

Jak działają systemy nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe z to z pewnością wielkie ulepszenie podczas pielęgnacji roślin, z przyczyny, że  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, więc koszt utrzymania ogrodu. Sprawdź nasz artykuł po to, aby dowiedzieć się jak przebiega montaż tego nawadniania, jakie są jego plusy i wady, czy jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to metoda podlewania indywidualnych roślin poprzez krople wody, które są podziemne oraz doprowadzane bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala nam na właściwe nawodnienie gleby bądź ziemi uprawianej w zgodzie z potrzebami roślin. W tym systemie podlewania woda aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie czy też taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Należy także wspomnieć , że instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  to opłacalna inwestycja pamiętaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Ponadto podlewanie ręczne jest bardzo niewygodne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając odpowiednie ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Są to właśnie powody, dla których właściciele ogródków coraz częściej podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

Nawadnianie kropelkowe – koszt

Dla ogrodu o powierzchni plus minus tysiąca metrów kwadratowych koszt montażu automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Samodzielna cena  montażu wynosi około 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, potem powinniśmy uiścić około 250 złotych  za 50 m węża kroplującego. Za rury do systemu musimy mniej więcej 110 złotych za 50 metrów. 

Jak dużo wody pobierane jest przez nawadnianie kropelkowe

Faktem jest, że ilość wody pobieranej poprzez nawadnianie kropelkowe dopasowany jest do wymogów ogródka, klimatu a także warunków pogodowych. W polskich warunkach trawnik będzie wymagał mniej więcej 5 milimetrów wody dziennie. 

Jakie zastosowanie ma system nawadniania kropelkowego?

Dawniej linie kroplujące były stosowane głównie w uprawach pod osłonami – w szklarniach a także tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że obecnie wciąż jest to najpopularniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na efektywną uprawę zarówno roślin jadalnych, czy też ozdobnych. Mozna je z powodzeniem instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Warto także wspomnieć, że częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się także do nawadniania roślin na balkonie czy też tarasach które są posadzone w pojemnikach. Bezsprzecznie systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach bardzo upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się także przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, jednakże nie nadaje się do podlewania zwartego terenu obsadzonego roślinnością. Dlatego nie stosuje się go aby podlewać trawnik czy roślin okrywowych.

Jakie są plusy i wady nawadniania kropelkowego?

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które powinno się umiejscowić przy uprawianych roślinach. Woda spływając stopniowo w glebę jest w efektywny sposób pobierana za pomocą korzeni roślin. Tym procesem jesteśmy w stanie sterować tak, żeby spełnić indywidualne wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja tego procesu pozwala na planowanie i pracę w zgodzie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest bardzo duża bo linia kroplująca zmniejsza utraty wody nawet o 65 procent Pamiętaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że podczas nawadniania kropelkowego nie występuje moczenie nadziemnych części roślin, co zmniejsza możliwość poparzenia liści w ciepłe dni czy wystąpienia chorób grzybowych jest mniejsze. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.

Może spodoba Ci się...