Ogrzewanie

Dla kogo kotły na pelet są idealne?

Kotły na pelet są niezwykle proekologiczne. Są też konkretnie zautomatyzowane i wydajne. Co więcej warto uświadomić sobie o tej metodzie ocieplania budynku, kto powinien zainteresować się nią i po co w nią inwestować?

Artykuł został napisany w oparciu o informacje ze strony www przedsiębiorstwa Domusa – kotły na pellet.

Jakie są zalety kotłów na pellet?

Pomyśleć o nich powinien każdy, ze względu na niesamowicie ekologiczne funkcjonowanie, ale przede wszystkim gospodarstwa, do których nie jest dostarczony gaz ziemny. Pellet jest mimo wszystko atrakcyjniejszym wyjściem niż użytkowanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on w żaden sposób dwutlenku węgla, co jest w zasadzie niesamowicie znaczącym argumentem dzisiejszych czasów, dlatego, że walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Większość kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Następnym plusem jest niemalże kompletne skomputeryzowanie takich pieców. Nie musisz ich samodzielnie rozpalać ani myśleć o dozowaniu paliwa i w odpowiednim momencie gaszą się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co kilka dni dosypać pellet i wynieść popiół.
  • W sklepach wyszukamy też piece z nadprogramowym zasobnikiem CWU, na skutek czego możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są tańsze w stosowaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich cena jest porównywalna do tych na gaz ziemny, ale tak jak wspominaliśmy – jest to bardzo dobra metoda dla lokalizacji, gdzie ten nie jest doprowadzony.

Na czym polega użytkowanie kotła na pellet?

Kotły zasilane pelletem zazwyczaj mają tylko jeden przycisk, który ma za zadanie uruchomić cały sprzęt. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa w tym samym czasie.

Kotły na pellet są chyba najbardziej zautomatyzowanymi kotłami dostępnymi na rynku. Mają system automatycznego rozpalania i bez pomocy dozują sobie paliwo. Istnieją też kotły, którymi można kierować z poziomu aplikacji w telefonie. W ten sposób jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dodawanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od wielkości pieca jaki posiadamy – z reguły jest to w granicach 3-5 dni.

Oczywiście wcześniej zalecane jest poprawnie skonfigurować piec na pellet, tak żeby nie pobierał za dużo paliwa oraz powietrza. Czynniki te oddziałują na moc i wielkość spalania pieca. Najważniejszymi ustawieniami, na które powinno się zwrócić uwagę są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ustawić poprawnie pieca, lub nie wiemy czy na pewno zrobiliśmy to dobrze – poprośmy o pomoc specjalistę. Czasem warto wydać więcej i mieć pewność, że wszystko funkcjonuje poprawnie, niż przejmować się zbyt dużym spalaniem, brakiem ogrzewania w budynku albo awariami.

Pelet jest niesamowicie wygodny. Wykonany jest z odpadków po przetwarzaniu drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w nieduże walce albo kulki. W związku z tym jest bez porównania bardziej czysty niż węgiel, co sprawia, że kotła nie trzeba czyścić zbyt często, a popiół z pelletu jest ekologiczny. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest ekspresowe.

O co zapytać przed zakupem kotła na pelet?

W głównej mierze zwróćmy uwagę na to ile mamy miejsca na ulokowanie pieca. Kotły różnią się rozmiarami zależnie od mocy, wielkości zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Dodatkowo niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin jest odpowiednich rozmiarów. Producenci wymagają minimalnej średnicy i wysokości komina. Ponadto niesamowicie ważny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł musi mieć nieprzerwany dostęp do świeżego powietrza.

Niezmiernie istotne jest zweryfikowanie jaką gwarancję ma nasz potencjalny piec i jak daleko ewentualnie znajdują się serwisy naprawcze.

Na rynku istnieją kotły tylko na pelet, ale też takie mieszane na pellet i ekogroszek. Upewnijmy się jaki piec montujemy, ponieważ dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest na ten rodzaj paliwa nie koniecznie skończy się dobrze.

Może spodoba Ci się...