Budowa

Dach z blachy na rąbek – dlaczego warto?

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od bez mała kilku stuleci zaznaczają nadzwyczajny kształt i prestiż budynków. Dawniej często stosowane w publicznych budynkach a także obiektach sakralnych, dziś uwydatnia nowoczesny i wyrafinowany styl nowopowstałych konstrukcji. Ostatnio dachy z blachy na rąbek mają swój ponowny rozwój, stało się tak za sprawą najnowszej technologii instalacji, w dzisiejszych czasach nie jest to już ciężki i skomplikowany proces przeznaczony wyłącznie dla najbardziej zamożnych. Obecnie także Twój dom ma możliwość nabrać niebywałego sznytu. W tym artykule opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich zaletach, a także alternatywach. Zachęcamy do lektury.

Tekst powstał dzięki uprzejmości firmy Dach i Strych – dachy z blachy na rąbek.

Dachy z blachy na rąbek – co to?

Dachy z blachy na rąbek właściwie płaty metalu złączone charakterystycznym zgięciem, od którego pochodzi nazwa rąbek. Forma dachu na rąbek może być zarówno pionowa, jak też pozioma. Jest to jedno z najtrwalszych typów poszyć stosowanych w nowoczesnym budownictwie, sprawdzi się wszędzie tam, w którym nieprzepuszczalność jest ważna. Dach możliwy jest do wykonania z szeregu różnych typów metalu, lecz najczęściej stosowanym systemem jest blacha cynkowa. Kiedyś proces montażu przysparzał wiele kłopotów, ponieważ formowanie blachy bywało czasochłonne. Dzisiaj do dyspozycji mamy system montowania części na zatrzask, który jest o wiele szybszy i prostszy do wykonania.

Zalety dachów z blachy na rąbek

Dach z blachy na rąbek cieszy się ostatnimi czasy niesłabnącą popularnością, a to wszystko dzięki szeregowi zalet, jakie posiadają. Ważnym aspektem, na jaki zwraca uwagę duża część użytkowników, jest ich wygląd. Dachy tego typu zapewniają konstrukcji lekkość i regularność. Będą świetnie prezentować się nie tylko na nowoczesnych budynkach, lecz także tych o bardziej tradycyjnym kształcie. Prosty, gustowny i wyjątkowy wygląd to atrybuty, jakie mają dachy z blachy na rąbek. Szeroki wybór kolorów również przemawia na korzyść tego systemu krycia dachów.

Przy poprawnie zrobionej obróbce dekarskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle nieprzepuszczalne. Sprawdzą się również w kwestii konstrukcji, gdzie dach posiada zbyt mały spad, by zastosować na nim dachówkę lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to świetny sposób na pokrycie więźby dachowej o nachyleniu mającym zaledwie 5°.

Następną ich mocną stroną jest lekkość. Porównując do różnych rodzajów pokryć cechują się wyjątkowo niską wagą, co jest ważne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, bądź konstrukcja więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywy dla dachów z blachy na rąbek

Konkurencyjną metodą dla dachu z blachy na rąbek są klasyczne dachówki z ceramiki lub betonu, jednakże należy pomyśleć o tym, że dachówka to pokrycie o dużej wadze. Konstrukcja więźby dachowej powinna być wykonana z trwałego i starannie pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to lekkie rozwiązanie, lecz niesie za sobą różne wady. Gdy układany jest w miejscach zacienionych lub wilgotnych mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.

Może spodoba Ci się...