Stwórz ogród dla siebie, a nie dla sąsiada

Dla wielu ludzi własny ogród pozostaje niedoścignionym marzeniem. Jeśli więc mamy to szczęście otrzymania szansy na założenie swego zielonego zakątka, wykorzystajmy ją w pełni. Stwórzmy ogród dla siebie samych, a nie dla sąsiadów. Nie jest istotne „co ludzie powiedzą”, ale bardzo ważne jest to czy tu właśnie odpoczniesz.

Zakładanie ogrodów to proces złożony i dość kosztowny, ale cały ten wysiłek jest wart zachodu. Zyskuje się wyjątkową prywatną przestrzeń, która będzie nas izolować przed śmierdzącym smogiem ulicy, wścibskimi spojrzeniami przechodniów i zapewni miejsce odpoczynku i rekreacji, również dla milusińskich.

Mamy możliwość urządzenia jej dokładnie tak jak chcemy i choć musimy się liczyć z poniesieniem pewnych nakładów, to nie oznacza, że wszystko w naszym ogrodzie powinno być najdroższe, aby było piękne. Kreacje ogrodów należy rozpocząć od gruntownego przemyślenia kilku podstawowych kwestii oraz zaprojektowania ogrodu. Po co chcemy mieć ogród? Od tego bowiem będzie zależała aranżacja przestrzeni.

Dobrze jest przekalkulować, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego utrzymanie i pielęgnację?

To z kolei jest rzecz istotna dla doboru zasadzanej w ogrodzie roślinności. Aby dokonać ostatecznej selekcji roślin można pokusić się o przeanalizowanie swojego hobby. Co lubimy robić i co jesteśmy w stanie z chęcią robić wokół domu? Nie chodzi przecież o to, aby pielęgnacja ogrodu, przykładowo czyszczenie oczka wodnego, było naszą zmorą.

Jeśli zarybianie i natlenianie to nie jest nasza bajka mały staw w projekcie absolutnie nie wchodzi w grę. Złym pomysłem będzie też kierowanie się modą przy budowie placu zabaw. Obowiązują nas jedynie przepisy bezpieczeństwa i indywidualne upodobania naszych pociech. Tworzenie ogrodów jednak samo w sobie stało się modą.

Nie ulegajmy jej jeśli nie mamy na to czasu, a zajmowanie się ogrodem będzie jedynie przykrym, a czasem i kosztownym obowiązkiem. W przypadku jeśli zadbana przestrzeń ma być inwestycją zwiększającą wartość posiadanej nieruchomości i działki, to koniecznie dokonajmy bilansu ekonomicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *